sobota, 15 marca 2014

Prosto o cukrach prostych

Dziś krótko o cukrach prostych. Krótko, bo wtedy najłatwiej nam zapamiętać informacje. Oczywiście mogłabym się rozpisać, ale po co czytać długie wpisy skoro i tak umknie nam część informacji?

Cukry proste są wykorzystywane przez nasz organizm bardzo szybko po ich spożyciu. Przez to w naszej krwi ma miejsce gwałtowny wzrost poziomu glukozy, a później jej gwałtowny spadek. To właśnie ten gwałtowny spadek sprawia, że gdy zjemy trochę tego rodzaju cukrów, w krótkim czasie mamy ochotę na więcej. Cukry proste znajdujemy głównie w słodyczach oraz słodzonych sokach i napojach, ale są też ich zdrowe źródła np. owoce, miód czy też mleko.

Dlatego też starając się schudnąć powinniśmy ograniczyć spożycie cukrów prostych. Ograniczyć, ale nie wykluczać. Oczywiście najlepiej spożywać je w zdrowej i nie przetworzonej postaci czyli owocach. Świetnie sprawdzą się jako przekąska w pierwszej części dnia. W ten sposób nie tylko dostarczymy sobie energii, ale również witaminy.

Najkorzystniej po cukry proste sięgać podczas śniadania - owoce dodane do płatków zbożowych nie tylko poprawią ich smak, ale też dają zastrzyk energii na cały dzień! Wtedy też nasz metabolizm pracuje na najwyższych obrotach, a także cały dzień przed nami, nie musimy więc się martwić, że coś nam się odłoży :)

Unikaj natomiast podjadania owoców w godzinach wieczornych. Oczywiście owoc lepszy jest niż czekolada, ale pamiętaj o tym, że wieczorem nasz organizm zwalnia obroty, przygotowując się do nocnej regeneracji.

Powiązane posty:

5 komentarzy:

 1. Jaka przydatna informacja - będę się pilnowała, by wieczorem nie sięgać już po owoce. No, przynajmniej póki nie ma sezonu na arbuzy:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojej, nie mogę się doczekać sezonu arbuzowego! ♥

   Usuń
 2. Kocham cukier i słodycze. Są moją największą słabością, tym większa satysfakcja, gdy sobie ich odmawiam. Z doświadczenia wiem, że redukcja z cukrem nie ma szans ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sama prawda! nawet te 'małe grzeszki' też mają pewne skutki uboczne ;)

   Usuń
 3. Dobrze wiedzieć, by nie jeść owoców wieczorami ! Zawsze je podjadam :(

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...